Miks osta täispuidust mööblit ja kellele see sobib?

Mööbli ostmine on lihtsam ja odavam kui kunagi varem. Internetis on uue kapi tellimine paari hiirekliki kaugusel. Igast suuremast kaubanduskeskusest leiab toa sisustamiseks kõik vajaliku. Vaatamata sellele, et meil kõigil on võimalik soetada uus kapp, laud, riiul või tool suhteliselt kiirelt ja soodsalt, ei pruugi me seda võimalust kasutada. Miks? Sest alternatiiv on sisustada oma kodu või kontor millegi unikaalse ja erilisega – käsitsi valmistatud täispuidust mööbliga.

Hoole ja armastusega valmistatud täispuidust mööbel on midagi hingele, seda enam kui oled puidu ise välja valikud ja disainis kaasa rääkinud. Lisaks vastupidavusele on täispuidust mööblil hulgaliselt positiivseid omadusi, millest mõned käesolevas postituses välja toome.

Täispuidust mööbel sobib kõigile, kes otsivad midagi kauakestvat, hoolivad keskkonnast ja peavad lugu heast maitsest.  

Puitmööbli ajalugu ulatub tuhandete aastate taha

Kuna puit on biolagunev, ei tea me täpselt, kus ja millal puitmööblit kasutama hakati. Arheoloogiliste kaevamiste tulemusel on kõige varasemad puidust mööbliesemed leitud Mesopotaamia ja Vana-Egiptuse ajast. Seal kujunes puidust mööbel rikkuse ja klassi sümboliks – näiteks teatud tüüpi puidust toolile võis ainult kuninglikust perekonnast isik istuda. 

Sealt edasi on puitmööbel olnud hinnas nii Vanas-Kreekas kui Vanas-Roomas, keskaja Euroopast renessansi ja tänapäevani.

Pildil on puitraamiga voodi vaarao Tutanhamoni hauakambrist:

https://study.com/academy/lesson/history-of-wooden-furniture.html

Täispuidust mööbli plussid

Täispuidust mööbel on vastupidav. Nagu eelnevalt pildilt näha, on puit erakordselt tugev ja kauakestev materjal – see vaarao voodi on ju enam kui 3000 aastat vana! Seega sobib puit suurepäraselt neile, kes soovivad oma ruume sisustada pikalt vastupidava mööbliga. Kvaliteetne ja ajatu täispuidust mööbel võib ühte perekonda rõõmustada mitmeid põlvkondi.

Täispuidust mööblil on šarmi. Looduslähedus ja ehedus – need on omadused, mida paljud meist üha enam enda ümber näha ja tunda igatsevad. Suurem osa meist veedab ju enamuse ajast tehislikus keskkonnas. Puitmööbliga on võimaik imelihtsalt luua keskkond, kus tunda sidet loodusega. Täispuidust mööbel on samal ajal nii soe ja kodune kui ka elegantne ja moekas.

taispuidust_kohvilaud

Täispuidust mööbel on keskkonnasõbralik. Puit on ainukene taastuv ehitusmaterjal – vastutustundliku puude langetamise ja uute puude istutamisega saab hoida tasakaalu ega pea muret tundma metsade kadumise pärast. Lisaks on kasvuhoonegaaside heite koguhulk puidust esemete tootmisel kordades väiksem kui teiste ehitusmaterjalide puhul. Erinevalt tehismaterjalidest on puit täiesti biolagunev ning temast mööbli tootmisel jäätmeid peaaegu ei tekigi. Täpsemalt võib lugeda selle teema kohta näiteks siit teadustööst.

Täispuidust mööblit on igale maitsele. Iga puitplank on unikaalse mustri ja värviga ning seda kordumatust kannab edasi ka mööbliese, mis temast valmistatakse. Olgu puit hele või tume, jämeda või peene mustriga, saab temast igal juhul erilise mööblieseme, näiteks klassikalise söögilaua või vallatu lamamistooli. Puitmööbli värvi-, mustri- ja disainivõimalused on lõputud, nii et iga inimene leiab omale midagi sobivat olenevalt tema karakterist ja maitsest.

Vaata allolevast videost, mis lõputuid võimalusi puit annab:

Täispuidust mööbel sobib kõikjale. Puitmööbel sobib pea igale poole nii modernsesse linnakodusse kui ka armsasse maakodusse. Olgu stiil minimalistlik või luksuslik – täispuidust mööbel mängib välja igas keskkonnas. Pealegi, kogu interjöör ei peagi olema ühest ja samast puiduliigist ega isegi mitte puidust – ka üksiku täispuidust mööblieseme saab imehästi ülejäänud sisustusega sobitada.  

Täispuidust mööblit on lihtne hooldada. Isegi minimaalselt hooldades säilib puitmööbel hästi. Igapäevahoolduse käigus piisab kui mööbliese lapiga üle tõmmata, et sinna ei koguneks vett ega tolmu. Ja isegi kui juhtub, et mööbilese saab kriimud peale, siis on võimalik see uuesti lihvida ja üle lakkida, teisi materjale nii lihtsalt taastada ei saa.

Täispuidust mööbli väärtus ei kahane. Kuna puit on nii vastupidav ja sellest tehtud mööblit saab kasutada aastakümneid, siis ei kahane ka puitmööbli väärtus ajaga. Nii nagu täispuidust mööblit hinnati sada aastat tagasi, nii hinnatakse seda ka tänapäeval ja saja aasta pärast. Näiteks aastakümneid pööningul seisnud kapi saab lihtsa vaevaga ise meelepäraseks värvida või restaureerimisse viia ja siis uuesti kasutusele võtta. Täispuidust mööbel on investeering. 

Täispuidust mööbli miinused

Nii nagu miski muu siin maailmas pole ka täispuidust mööbel ideaalne. Näiteks võib päikesevalgus muuta puidu värvi ja teravad esemed mööblile kriimud peale teha. Positiivne on aga see, et kui kahjustused pole liiga sügavad, siis on võimalik mööbliese taastada. Küll aga tuleb puitmööblit kaitsta vee ja niiskuse eest, sest kui vesi jõuab puidu sisse võib puit paisuda või lõheneda.

Vaata videost, kuidas fööniga puidult veeplekke eemaldada:

Mida SoWood pakub?

SoWoodil on täispuidust mööbli valmistamise kogemust juba rohkem kui 15 aastat. Teeme vastupidavast Eesti puidust omanäolisi ja disainikaid esemeid. Põhiliselt töötame tamme, jalaka ja saarega.

Koostöös kliendiga leiame meie laost just temale sobiva värvi ja mustriga puitplangud, mõtleme koos disaini läbi ning seejärel jääb unikaalse eseme valmistamine juba meie tublide tislerite hooleks.

Me SoWoodis naudime on tööd täiega ning anname endast parima, et meie töö lõpptulemus teeks tellijale vähemalt sama palju rõõmu kui meile endile. 

Valik meie tehtud töödest:


Vaata lisaks

Vaheseina ehitamine võib olla loov protsess

Loe edasi

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi