Jalakas on eriline puu

Jalakas on laia ja võimsa võra ning karedakarvaliste lehtedega, mis paigutuvad nii, et neile päike peale paistaks. Kuna puud saab kääridega hõlpsasti vormida, siis võib jalakast luua ägedaid vorme nagu allolevalt pildilt näha on.

Lisaks sellele, et jalakas on hinnatud pargipuu, saab temalt ka väärtuslikku puitu, mis sobib mööbli ja isegi veetorude valmistamiseks.

Jalakas

Jalaka puidu omadused

Kasvukohtade osas on jalakas nõudlik ja eelistab viljakat huumusrikast mulda.

Puu tüve sisemise osa värvus varieerub heledast keskmise punakaspruunini. Maltspuit ehk tüve puidu heledam väline osa on kahvatum ja tavaliselt sisemisest osast kergesti eristatav.

Puusüüd on omavahel ühendatud ning seetõttu ei lõhene puit kergesti.

Jalaka puidu tekstuur on jäme ja ebaühtlane.

Jalaka plank

Jalakasurm

Jalakasurm on jalaka haigus, kus teatud tüüpi seen seab ennast jalakas sisse, levitab oma niidistiku üle terve puu ning hävitab selle. Haigestunud puu tunneb ära võra tipust kuivanud okste järgi. Umbes sada aastat terves Euroopa levinud haigus on hävitanud miljoneid puid. Seent levitavad maltsaüraskid, kes selle endale sisse söövad ja haigelt puult tervele puule viivad. Jalakasurm on suur oht jalakate arvukusele. Jalakasurmaga võideldakse tavaliselt haigestunud puuokste ja hukkunud puu põletamisega kohapeal.

Jalaka kasutusalad

Jalaka puitu kasutatakse eelkõige tema erakorde vastupidavuse tõttu. Mõned jalaka puidu kasutamise valdkonnad: mööbli valmistamine, tisleritöö, hoone interjööri puudetailid, treimine, laevaehitus, autode ja lennukite interjöör, põranda parkett, kirstud jpm. 

Omavahel väändunud puusüüd muudavad puidu veekindlaks, seepärast on jalaka puitu kasutatud ka puutorude valmistamiseks. 

Vaata videost, millised näevad välja 250 aasta vanused Šotimaal välja kaevatud jalakast veetorud:

Puukoore kiudest saab valmistada köit, korve ja matte. Puu sisemist koort kasutatakse ka mitmel meditsiinilisel eesmärgil, nt kõhulahtisuse ja teiste kõhuvaevuste raviks. Kuumutatud puukoort kasutatakse haavade raviks.

Jalakast mööbli plussid

Jalakat on mööbli valmistamisel kasutatud aastasadu tema vaimustava värvi tõttu. Ka tänapäeval on jalakas mööbli valmistamisel üks populaarsemaid valikuid. Jalaka puidust tehtud mööbel on vastupidav, tugev ja kestab kaua. Kuna jalaka puidu süüd on omavahel ühendatud, siis on puit üsna lõhenemiskindel. Jalakast saab sileda pinnaga selge ja puhta tekstuuri, erilise mustriga imekauni mööbli.

Näiteks võib jalakast valmistada vastupidava töötasapinna vannituppa või stiilse kohvilaua elutuppa:

Mida jalaka töötlemisel silmas pidada?

Ühendatud puusüüde tõttu võib jalaka puidu töötlemine olla väljakutse. Hööveldamine võib puidu pinna muuta pinnuliseks või häguseks.

Jalakas allub hästi auruga painutamisele.

Liimub ja värvub kenasti.

SoWoodi jalakalaudade sortimendiga saad tutvuda meie e-poes.

Vaata, kuidas jalakast imeilus kauss treida:


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi