Tamm – “ilus puu”


Läbi ajaloo on tamme peetud üheks väärtuslikumaks ja väärikamaks puuks nii Eestis kui mujal maailmas. Tamme suuruse ja vastupidavuse tõttu temast lausa kiirgab kuninglikkust. Isegi lehed viskab tammepuu sügisel maha kõige viimasena – pole siis ime, et tammest kujunes võidu sümbol.

Tamme erilisust kannab ka tema nime tähendus. Eestis kasvab pärismaisena harilik tamm (Quercus robur), mille perekonna nimetus Quercus tuleneb keldi keelsetest sõnadest quer (“ilus”) ja cus (“puu”) ning liiginimetus robur ladinakeelsest sõnast rubur, mis tähendab “võimu”. Seega hariliku tamme nime tähenduseks on “ilus võimas puu”.

Tammepuidu omadused

Tamm on tugev ja raske. Puu tüve sisemise osa värvus on helepruunist keskmise pruunini, tavaliselt oliivja varjundiga, kuigi värvivariatsioone võib olla küllaltki palju. Maltspuit ehk tüve puidu heledam väline osa on valkjast helepruunini ega pole alati tüve sisemisest osast selgelt eristatav. Radiaallõikes paistavad silma säsikiirte mustrid. Puidu tekstuur on jäme ja ebaühtlane. Puusüüd võivad olla korrapäratud.

Must tamm – maailma kõige kallim puit

Tuhandeid aastaid tagasi, kui jõed olid veel väga veerohked, purustas kevadiste üleujutuste ajal veetulv kõik, mis talle ette jäi. Isegi suured ja tugevad tammed ei pidanud vee jõule vastu, murdusid, kattusid mudaga ning jäidki jõe põhja lebama. Kuna sellistes tingimustes oli hapniku juurdepääs peaaegu olematu, siis peatus ka lagunemise protsess. Vees olevad rauasoola osakesed hakkasid reageerima puidus oleva tanniiniga ning puit muutus tugevamaks ning värvilt tumedamaks. Sellist aastatuhandeid vees lebanud tammepuud nimetataksegi mustaks tammeks. Vanimad leitud mustad tammed on kuni 8000 aastat vanad.

Allolevalt videolt on näha, kuidas must tamm veest välja tõmmatakase:

Tamme mitmekülgsed kasutusalad

Tamme on läbi ajaloo kasutatud mitmel otstarbel. Näiteks tammetõrud on olnud inimese toidulaual juba ammusest ajast. Samuti on iidsetest aegadest teada tamme erinevate osade – puidu, koore, lehtede ja tõrude – raviomadused.

Muidugi ei saa üle ega ümber tammepuidu kasutamisest ehituses ja tootmises. Näiteks laeva- ja paadiehituses on tamm väga hinnatud materjal – omal ajal ehitati ju terved sõjalaevastikud tammepuidust.

Veinitööstus on teine valdkond, kus tamme tema imeliste omaduste tõttu juba ammusest ajast kasutatud on – tammepuidust vaatides on veini laagerdatud vähemalt viimased paartuhat aastat. 

Tänapäeval kasutatakse tamme kõige enam mööbli valmistamisel, kus ta on kindlasti üks liidritest.

Tammepuidust mööbli plussid

Tamm on mööbli valmistamisel populaarne mitmel põhjusel. Esiteks on tammepuit praktilise poole pealt vaadates suurepärane just oma vastupidavuse ja tugevuse tõttu – näiteks aktiivsele lastega perele, kus mööblit kasutatakse ja kulutatakse tavapärasest rohkem, on just tammepuidust mööbel väga hea valik.

Teiseks on tammepuidust mööbel oma imeilusa suure mustri ja kauni loomuliku tooniga esteetiliselt tõeliselt nauditav. Tammepuidust valmistatud mööbliese, olgu selleks siis tammepuidust söögilaud või lamamistool, lisab igale kodule erilise ja kuningliku nüansi. Ja kuna tamm on nii vastupidav, kauakestev ja ajatu, siis saavad ka teie tulevased põlved veel teie tammepuidust mööblit pikalt nautida.

Mida tamme töötlemisel silmas pidada?

Tammepuit on vastupidav ning annab ilusa tulemuse nii käsitsi kui masinaga töödeldes. Tammepuiduga töötamisel tasub kannatlikkus ja peensus end kindlasti ära. Puidu tugevuse ja tihkuse tõttu peavad tööriistad alati teravad olema. Servasid peab marsruutima mitu korda, et need pinnuliseks ei muutuks. Toorpuidu töötlemisel peab olema ettevaatlik, et mitte kahjustada hapraid säsikiiri. Aeglasem lõikekiirus ja abrasiivpoleerimine võivad abiks olla. Kruvide ja naelte jaoks on vaja augud ette puurida. Tamm allub hästi ka auruga painutamisele. Liimub ja värvub kenasti. 

SoWoodi tammelaudade ja -palkide sortimenti saad vaadata meie e-poest.


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi