Kodu sisustamine võib olla paras pähkel – mis stiilis, mis värvi, mis materjali mööblit valida. Kas ümbritseda ennast igasuguste vidinatega või eelistada puhast minimalismi, see on maitse küsimus. Üks on aga kindel – korralik laud kulub igas kodus marjaks ära, olgu stiil milline tahes.

Valdavalt leiame kodudest kolme tüüpi laudu – söögilaua, diivanilaua ja kirjutus- või arvutilaua. Lisaks nendele kolmele on veel kümneid lauatüüpe – nurgalauad, abilauad, konsoollauad ja muud. Igaks puhuks oma laud!

Täispuidust mööbli võludest kirjutasime juba ühes varasemas postituses, mida saad lugeda siit. Käesolevas postituses aga keskendume just puidust laudadele ja toome välja need kolm põhilist lauatüüpi, mis meie igapäevaelus kõige suuremat kasutust leiavad.

Puidust söögilauad

Tugev konstruktsioon ja suurepärane kvaliteet on peamised puidust söögilaua eelised. Tavaliselt leiame ennast söögilaua tagant mitu korda päevas – nii saab söögilaud päris palju kasutamist, mistõttu on vastupidavus äärmiselt oluline. Ja puit on oma vastupidavust aastasadade jooksul korduvalt tõestanud. 

Puidust laud on ka välimuselt väga pilkupüüdev. Puidu värvi ja mustri variatsioone on lõputult ning see sobib väga hästi ka teiste erinevate materjalide ja stiilidega.  

Puidust laua looduslähedus tekitab sooja ja vaba õhkkonna. Mis võiks olla parem kui hubases keskkonnas lähedaste ja sõpradega meeldejäävaid vestlusi pidada ja head-paremat nautida?

Kahtlemata saab korralik täispuidust söögilaud südameks kodule, kus terve pere õhtul söögilaua taha koguneb, et koos õhtustada, päevasündmuste üle muljetada ja kvaliteetaega veeta. 

Puidust diivanilauad

Diivanilaua leiame tavaliselt elutoast diivani ja televiisori vahelt. Sinna saab panna kõik vajaliku, mida uudiste või filmi vaatamiseks vaja läheb – teetassi, snäkid või telekapuldi. 

Kes aga teleka vaatamist ei harrasta, saab diivanilauda kasutada kas arvuti, raamatute või ajakirjade hoidmiseks. Diivanilaud võib olla nii dekoratiivne kujunduselement kui ka funktsionaalne abiline asjade hoidmisel ja hoiustamiseks. Veel parem, kui ta on mõlemat korraga!

Puidust laud täidab hästi mõlemat eesmärki, kuna näeb stiilne välja ja samal ajal on seda asjade hoidmiseks mugav kasutada. Puidust laud on vastupidav ja lihtne hooldada – iga sõrmejälg ei jää silma häirima nii nagu näiteks klaasist pinna puhul. Ja kui on vaja diivanit lahti võtta, siis pole puidust lauda nii raske ühest kohast teise liigutada kui näiteks kivi- või metalllauda.

Puidust tõstetavad lauad

Nüüd, kus kodukontori võimalus on tõusev trend ja veedame kodust töötades ühe rohkem aega, peaks töö tegemiseks mõeldud laua valikul eriti hoolas olema, et selle suurus ja kõrgus kindlasti sobiks. 

Istuva töö juures on oluline aeg-ajalt liikuda ja püsti seista. Tegelikult soovitavad ergonoomid püsti ja istumise asendit vahetada iga 15-30 minuti tagant. Pikalt istumine võib põhjustada erinevaid tervisehädasid ja võib suurendada nii ülekaalulisuse, suhkruhaiguse kui südame-veresoonkonna haiguste riski. Seega kui veedad palju aega arvuti taga, tasub kindlasti kaaluda reguleeritava laua soetamist. See on investeering tervisesse ja su keha ainult tänab sind selle eest!

Tõstetav puidust laud sobib imeliselt nii koju kui kontorisse. Puidu universaalsuse ja sobivuse tõttu erinevate materjalidega ei pea muret tundma, kas see klapib antud ruumi stiiliga. Puidust laual on palju iseloomu ja hinge.  

Vaata videost, millise inspireeriva töökeskkonna puidust laud loob ja kuivõrd lihtne on tõstetava laua kõrgust nupust või telefonist reguleerida:

Epoksiidist lauad

River´iga epoksiidlaudade idee ja trend sai alguse USA-st, aga nii nagu kõik ilus ja originaalne, levis ka epoksiidlaudade populaarsus kiiresti üle kogu maailma. Selliste epolaudade tegemiseks kasutatakse tavaliselt kahte servamata planku, mille vahele valatakse epoksiid – see jääb kahe plangu vahele looklema kui jõgi.

Epoksiidlaud

Epoksiidlaud annab väga ägeda tulemuse – midagi täiesti uut ja põnevat klassikalise puidust laua kõrvale! Puit ja värviline epoksiid on huvitav kontrast ning sobib neile, kes hindavad ajatut puitu modernses võtmes. 

Epoksiid annab puidust laudade disainimisele piiritud võimalused. Erksad värvid, sädelevad toonid, erinevad vormid – võid oma kujutlusvõimel lennata lasta, sest epoksiidiga on (peaaegu;)) kõik võimalik!

Aga ka tagasihoidlikuma ja klassikalisema stiili austajad ei pea muretsema, sest valida saab ka heledamaid toone või täiesti läbipaistvat epoksiidi. 

Vaata allolevast videost, kuidas läbipaistev epoksiid kahesaja-aastasele puidule uue elu annab:


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi