Kas oled tundnud seda saabuvat meelerahu, kui linnakärast eemale saad? Astud sisse vanasse maamajja, avad aknad ning naudid tuuleiili ja linnulaulu… Inimloomuses on nautida loodust ja rahu, mida linnast ei leia, aga maakodus on rohkelt. Nutikuse abil on võimalik selline meelerahu ja looduslähedane keskkond luua ka linnakoju. Kui ihkad just sellist kodu, siis rustikaalne stiil on mõeldud sulle.

Foto: Unsplash

Milline on rustikaalne stiil?

Rustikaalne stiil on osutunud valituks nende seas, kes hindavad looduslähedust, soojust ning maalähedast elegantsi oma kodu kujundamisel. Selle keskmes on ajalooline hõng ning aitab tuua tuppa maalähedase atmosfääri, mis kutsub esile tunde nagu oleksid sa justkui mõnusas maakodus.

Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Kuid tänapäeva maailmas on rustikaalne stiil muutumas – see ühildub üha enam kaasaegsete mõjutustega, pakkudes seeläbi värsket ja kaasaegset lähenemist traditsioonilisele, kohati veidi kaootilisele ja ülekülluslikule stiilile.

Kuidas tuua rustikaalne stiil linnakoju?

Üks peamisi rustikaalse stiili põhielemente on looduslike materjalide kasutamine nagu puit ja kivi, vähemal määral ka metall. Just need materjalid aitavad anda kogu ruumile sooja ja kutsuva tunde olles maalähedased ja naturaalsed. Tihti kasutatakse näiteks maakivi või paekivi, mis on meie looduses tavapärased. Marmor seevastu mõjub jällegi liiga luksuslikult ning ei ole parim rustikaalse stiili esindaja.

Ka värvide ja tekstuuride abil on võimalik rustikaalset stiili edasi anda – maalähedased toonid nagu pruunid, hallid, rohelised ja beežid loovad ruumis rahuliku ja tasakaalustatud atmosfääri. Seejuures peaksid toonid olema pigem loodusest inspireeritud, mitte liiga intensiivsed ega kunstlikud.

Mööbli ja dekoratsioonide valikul tasuks eelistada lihtsust ning funktsionaalsust, luues ruumi avatud ja õhulise tunde. Tammepuidust söögilaud esindab ideaalset rustikaalset stiili olles kodu südameks soodustades pere ühist ajaveetmist nii õhtusöögi ajal kui ka mõnusatel lauamänguõhtutel.

Elutuppa võib aga paigutada autentse puidust kapi, kus presenteerida perereliikviaks saanud serviisi või mälestusi pildiraamides. Seejuures võib julgelt kombineerida uusi mööbliesemeid ka antiiksetega, millel on oma lugu rääkida.

Kui vannitoas võib tunduda rustikaalse stiili loomine keeruline, siis miks mitte valida puidust vann, vannitoakapiks paigaldada täispuidust valamualus või mängida lihtsamate detailidega nagu sepistatud nagid, kuivatatud põllulilled vanas plekk-kannus või kaldale uhutud puidust pildiraamid.

Rustikaalne stiil, maakodu stiil, maalähedane stiil, kodukujundus, SoWood, puidust valamualus

Rustikaalse stiili saavutamiseks on oluline saavutada ja säilitada ruumis hubasus ja soojus. Maalähedaste dekoratsioonide, nagu pleedid, padjad ja loodusest inspireeritud kunstiteosed, kasutamine aitab luua koduse ja kutsuva atmosfääri.

Rustikaalsed arhitektuursed lahendused

Ka arhitektuursete lahendustega on võimalik sisekujundusse rustikaalset stiili tuua. Maakodudele omased arhitektuurilised jooned ja omadused, nagu puittalad, kivifassaadid ja suured aknad, aitavad sulanduda ümbritsevasse looduskeskkonda ning luua visuaalselt kauni ja harmoonilise terviku.

Avatud planeeringuga ruumid võimaldavad valgusel vabalt liikuda ning loovad seeläbi avara ja avatud tunde. Lisaks looduslikele elementidele on rustikaalses stiilis sageli näha ka suuri avatud terrasse ja verandaid, mis kutsub nautima värsket õhku ning ümbritseva looduse ilu.

Rustikaalset stiili saab sisse tuua ka ebatavaliste osaliselt arhitektuursete, osaliselt sisekujunduslike elementidega nagu puidust aknalauad või vanamoodsamad uksed ja ukselingid. Või ehita hoopis eraldussein puidust, mis laseb valgusel levida ning loob ruumi avarust ühendades ja samas eraldades ruume.

Üleküllusest tasakaaluni

Rustikaalne stiil on tihti rikkalik ning võib mõjuda ülekülluse või lausa segadusena. Kaasaegne lähenemine rustikaalsele stiilile seisneb sageli traditsiooniliste ja kaasaegsete elementide kombineerimises.

Minimalistlik mööbel või kaasaegsed tehnoloogilised lahendused võivad olla põnevaks vastukaaluks rustikaalsetele detailidele, luues seeläbi huvitava ja kontrastse tulemuse. Tänu sellele saad kodus säilitada ka kogu vajaliku funktsionaalsuse ning kasutada ihaldatud nutilahendusi.

Selline nutikas kombineerimine võimaldab sul väljendada oma isikupära ning luua unikaalse ja kaasaegse kodu, säilitades samal ajal rustikaalse stiili võlud.

Jää oma stiilile kindlaks

Rustikaalne stiil pakub maalähedast elegantsi ning hubasust, mis sobib suurepäraselt nii maakodusse kui ka linnakorteritesse. See stiil on tänapäeval üha enam populaarsust kogumas tänu mineviku ja oleviku ühendamisele. See pakub värsket ja kaasaegset lähenemist traditsioonilisele maakodu stiilile. Kui oled alati unistanud maakodu hubasusest, aga eelistad elada linnas, siis see ei tähenda üldse seda, et pead oma soovitud stiilist loobuma.

SoWoodi meistrid aitavad ka sinu koju rustikaalset stiili tuua nii puidust mööbli kui ka sisekujunduselementide abil. Kirjuta meile oma ideest ja teeme ära!


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Epoksiidvaik – kuidas saada endale ainulaadne mööbliese?

Loe edasi