Puud sisaldavad vett puujuurteni leheotsteni. Vesi on oluline fotosünteesiks, see kannab edasi puule vajalikke suhkruid, toitaineid, taimseid hormoone ja mineraale. Me nimetame seda vett puumahlaks. 

Rahvameditsiinist teame, et erinevate puude mahladel võib olla arvukalt kasulikke toimeaineid alates stressi leevendamisest kuni vereloome parandamiseni, rääkimata mitmetest vitamiinidest, mida puumahlad sisaldavad. 

Milline on aga puidus sisalduva vee roll siis, kui hakkame tootma näiteks täispuidust mööblit?

puidu_kuivatamine_tammepuidust_soogilaud
Kuivatatud puidust söögilaud

Puidu niiskus

Puidus sisalduva vee hulk varieerub olenevalt puu liigist, isendist ja isegi sama puu erinevatest plankudest. Vee hulka puidus näitab puidu niiskus, mida väljendatakse protsentides. 

Puidu niiskust arvutatakse jagades puidus sisalduva vee massi kuiva puidu massiga.

Puidus sisalduva vee mass ÷ kuiva puidu mass = puidu niiskuse %

Näiteks kaalub puit:

6 kg koos veega – 3.5 kg ilma veeta = 2.5 kg vett (sisaldub puidus)

Kui kasutada eeltoodud tehet, siis on puidu niiskus:

2.5 ÷ 3.5 = 71.4%

Toore puidu niiskus võib olla 30% kuni üle 100%. Üle 100% niiskus tähendab seda, et vee mass puidus on suurem kui kuiva puidu mass.

Kuivatamata puit hakkab siseruumides kokku tõmbuma

Puu imab niiskust ja vabaneb sellest niikaua kuni saavutab tasakaalu ümbritseva keskkonnaga, st. puidu niiskus oleneb ümbritseva keskkonna temperatuurist ja niiskusest.

Kui puidu niiskus hakkab langema alla 30%, siis puit hakkab kokku tõmbuma. Kokkutõmbumine on liigiti erinev, aga võib olla 5-10% laiuses ja 3-6% paksuses. 

Kuna mööbel paikneb tavaliselt üsna kuiva õhuga siseruumis, siis kuivatamata puit või mitte piisavalt kuivatatud puit hakkab sellises keskkonnas niiskust kaotama ning kokku tõmbuma. Seevastu kui puit on kuivatatud, siis on kokkutõmbumine toimunud ning stabiilsete sisetingimuste korral puidu paksus ega laius ei muutu.  

Puidu kuivatamine enne tootmist ongi oluline selleks, et vältida puidu kokkutõmbumist ja selle tagajärjel toote kahjustumist, nii nagu näeme allolevalt pildilt:

puidu_kuivatamine_kokkutombunud_puit
Kuvatõmmis videost

Puidu niiskuse tasemed

  • Toores puit: alates 30% kuni üle 100%
  • Õhukuiv puit: 15–25% (saavutatav välisõhus kuivatamisel)
  • Transpordikuiv puit: u 18% (selline kuivusmäär väldib transpordikahjustusi)
  • Tislerikuiv puit: 10–15%
  • Mööblikuiv puit: 6–10%

Veel põhjusi, miks on puidu kuivatamine oluline

Seen võib muuta puidu värvi ja põhjustada mädanemist. Kuivatatud puitu seen ei ründa. Seenel on vaja paljunemiseks niiskust. Puidu kuivatamine tapab olemasoleva seene ning hoiab ära edaspidised seenrünnakud.

Puidu kuivatamine tapab puidus olevad putukad ja nende munad. Enamus putukatel on vaja puidus elutsemiseks 10% niiskuse taset. Selleks, et vabaneda kõigist putukatest ja nende munadest, tuleb puidu kuivatamisel tõsta temperatuur 135 kraadini.

Puidu kuivatamine on oluline ka probleemide ennetamiseks värvi ja viimistluse kandmisel. Liiga kõrge niiskussisaldusega puidul võivad värvimisel tekkida punnid või värv võib kooruda.

On teisigi põhjuseid, miks on puidu kuivatamine oluline. Näiteks on kuivatatud puit kergem ja tugevam. 

Rohkem infot puidu kuivatamise kohta saab kuulda videost:

Kuidas SoWoodis puitu kuivatame?

Kuna puidu kuivatamine on puitmööbli tootmisel ülioluline, siis kuivatame ise kõik oma puitplangud enne müüki panemist või nendest mööbli valmistamist

Üldjuhul paneme kuivatisse vaid ühe puiduliigi. Alguses paneme kuivatisse vett ning kuumutame seda, et tekiks aur, mis lööks puidu poorid lahti. Seejärel hakkame seda tasapisi kuivatama ja umbes ühe kuuga on puit mööblikuiv ehk umbes 8% peal. Kui oleme puidu kuivatist välja võtnud, hoiame seda veel nädalakese, et puit harjuks toasoojaga, veel mängiks. Siis on isegi kuulda, kuidas pinged välja tulevad ehk praksud käivad, eriti esimestel päevadel. Kui puidu kuivatamine on tehtud, hakkame juba tootma.

Hetkel on SoWoodil kolm kuivatusmasinat, milles saame kuivatada kuni 4.5 meetri pikkuseid plankusid.


Vaata lisaks

Puidu viimistlemine – milleks ja mis vahendiga?

Loe edasi

Saare puit on tugev ja elastne

Loe edasi

5 põhjust, miks puit on üks keskkonnasõbralikumaid materjale

Loe edasi