Ühte asja liiga palju ei ole kunagi hea. Nii ka pikaaegse istumise ja seismisega. Kuna saadaval on nii seisulauad, reguleeritavad lauad kui ka ainult istumist võimaldavad lauad, on arvutitöö tegijatel privileeg valida, kas teha tööd istudes või seistes.

Aga nii nagu tasakaal ja vaheldus on tihtilugu õnne ja rahulolu võtmeks meie igapäevaelus, nii on ka töökeskkonnas oluline ennast liigutada ja oma kehaasendit regulaarselt vahetada ning leida endale sobiv tasakaal istumise ja seismise vahel. Eelmises postituses kirjutasime, et tegelikult soovitavad ergonoomid püsti ja istumise asendit vahetada iga 15-30 minuti tagant

Kuna suurem osa kontoris ja kodus töötajatest kasutab veel klassikalisi ainult istumist võimaldavaid laudu ja pikaaegse istumise mõjust tervisele on tehtud palju uuringuid, siis käesolevas postituses tutvustamegi ühte väikest osa tehtud uuringute tulemustest ning vaatame, millised riskid pikalt istumisega kaasneda võivad ja kuidas võib reguleeritava laua kasutamine tervisele head teha. 

1.Seismine vähendab ülekaalulisuse riski

Me kõik teame, et trenn on tõhus viis kaloreid põletada. Tegelikult on ka lihtsalt seistmine väga kasulik ja tervislik. Kümne töötajaga kontoris tehtud uuring näitas, et kui pärastlõunal valida töö juures seisev asend, siis põletame 174 kalorit rohkem kui istudes. See teeb nädalas peaaegu 900 lisakalorit, mille saaksime töötades kaotada. 

2.Reguleeritava laua kasutamine võib vähendada veresuhkru taset

Mida rohkem sinu veresuhkru tase pärast toidukorda veres suureneb, seda halvem see sinu tervisele on. Eriti kui sul on insuliiniresistentsus või 2. tüüpi diabeet. Kümne kontoritöötajaga tehtud uuringust selgus, et seisjatel vähenes lõunasöögi järgne veresuhkru tõus 42% võrreldes nendega, kes kogu aeg istusid. 

Kõik töötajad tegid ka sama palju samme ehk et lõunasöögi järgne veresuhkru tõus ei olnud põhjustatud suuremast füüsilisest aktiivsusest.

Veel üks uuring 23 kontoritöötajaga näitab, et tööpäeva jooksul iga 30 minuti tagant seismise ja istumise asendit vahetades vähenes söögikorra järgne veresuhkru tõus keskmiselt 11.1%.

Reguleeritav laud saarepuust

3. Seismine võib vähendada südamehaiguste riski

Mõttega, et seismine on tervisele kasulikum kui istumine, tuldi esmakordselt välja eelmise sajandi keskel. 1958. aastal avaldatud uuring leidis, et bussikonduktoritel, kes terve päev seisid, oli poole väiksem risk surra südamehaigusesse kui nende kolleegidel bussijuhtidel, kes terve päev istusid. Sellest ajast alates on teadlased paremini mõistnud pikaaegse istumise mõju südame tervisele. Pikaaegne istumine võib südamehaiguste riski suurendada kuni 147%. Isegi üks tund trenni ei kaalu tervet päeva istumist üles.

4. Reguleeritava laua kasutamine võib leevendada seljavalusid

Istuva töö tegijate üks põhilisi vaevusi on seljavalu. Selleks, et välja selgitada, kas reguleeritav laud võiks vaevusi leevendada, on pikaaegse seljavalu üle kurtnud kontoritöötajatega läbi viidud mitu uuringut. Ühes kontori tingimustes läbi viidud uuringus selgus, et iga 30 minuti tagant seismise ja istumise asendit vahetades vähenes alaseljavalu 31.8%.

USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuse poolt tehtud uuring aga näitas, et pärast 4-nädalase reguleeritava laua kasutamist vähenes ülaselja- ja kaelavalu 54%. Märkimisväärne on ka see, et pärast vanade laudade juurde naasmist taastekkisid valud juba kahe nädala jooksul. 

Reguleeritav laud tammest

5. Reguleeritav laud tõstab tuju ja energiataset

Tundub, et reguleeritav laud parandab ka üldist heaolu. Ühes 7-nädala pikkuses uuringus, kus kontoritöötajad kasutasid reguleeritavat lauda, selgus, et need töötajad, kes seisid, tundsid vähem stressi ja väsimust kui need, kes kogu aeg istusid. Lisaks tundis 87% seisjatest, et nende energiatase selle perioodi jooksul oli tõusnud. Pärast eksperimenti oma vanade laudade juurde naastes langes üldine meeleolu aga tagasi esialgsele tasemele. Seega võib väita, et pikalt istumine suurendab stressi ja ärevuse riski. Kui aga seismise ja istumise asendit vahetada, on see vaimsele tervisele ainult positiivne.

Kui tundub, et reguleeritav laud võiks ka sinu töökeskkonda ja heaolu parendada, vaata edasi siit!


Vaata lisaks

Vaheseina ehitamine võib olla loov protsess

Loe edasi

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi