Kuna juttu mida ja kuidas ülafreesiga (käsifreesiga) teha on palju siis kirjutan posituse mitmes osas. Esimeses osas tuleb juttu ülafreesidest üldiselt ja erinevatest freesiteradest.

Ülafrees on väga universaalne tööriist ning üks elektrilistest käsitööriistadest, mis peaks puutöö huvilisel kindlasti olemas olema. Sellega saab teha näiteks profiilidega liiste, ümaraid servasi ja detaile, sooni, tappe, tasandada planke ning palju muud. Ülafreesist saab teha ka väikese freespingi, kinnitades ülafreesi tagurpidi näiteks vineerist plaadi alla. See laiendab ülafreesi kasutamise võimalusi oluliselt. Sellisel viisil on vaja liigutada detaili mitte ülafreesi ennast, mis paljude tööde puhul on mugavam ja turvalisem viis freesimiseks. 

Ülafreese on saadaval erinevate võimsuste ja suurustega, Põhilised omadused mille järgi ülafreesi valida on mootori võimsus ja tsangi suurus. Tsangi suurus näitab kui suure sabaga freesitera saab kasutada.

Algajale sobib hästi näiteks Makita RP0900J (6/8mm tsang), sellel on piisavalt võimsust, et enamus freesimistöid tehtud saaks ja samas on hind mõistlik. Sellest järgmine on juba oluliselt suurem ja võimsam Makita RP2300FCXJ (6/8/12mm tsang), millel on sujuv käivitus, pöörete reguleerimine ning LED töötuli. 

Lisaks on saadaval ka väike ja kerge Makita RT0700CJ (6mm tsang), mis sobib faaside freesimiseks, servakantide ülejäägi freesimiseks ja muude kergemate freesimistööde jaoks.

Ülafreesiga on tavaliselt kaasas olevad lisad on plastikust kaitseklaas, tolmuimeja otsik, mutrivõti ja piiraja. Täpne lisade nimekiri oleneb tootjast ja mudelist. 

Ohutusnõuded

  • Freesides kasuta alati kaitseprille!
  • Lisaks on soovitatav kasutada tolmumaski ja mürasummutavaid kõrvaklappe
  • Freesides hoia tugevalt kahe käega ülafreesist kinni
  • Freesitav detail kinnita töölaua külge tugevalt näiteks pitskruvidega
  • Freesitera vahetades eemalda ülafrees vooluvõrgust
  • Freesiterasi vahetades kasuta töökindaid

Algajale katsetamiseks soovitan kasutada odavaid terasi, mida saab kõikidest ehituspoodidest. Kui juba tead milliseid terasi sul vaja on ja oskad ülafreesi korrektselt kasutada, on mõistlik osta kvaliteetsemaid terasi. Need kestavad kauem teravad ja freesitud pind jääb siledam.

Freesitera pöörleb päripäeva, seega tuleb ülafreesi liigutada nö ‘vastukarva’. St. kui freesida liimkilpi, liigu freesiga vastupäeva ümber freesitava detaili. Niimoodi surub tera ennast ise puidule vastu.

Suurt sügavust või laiust freesi osade kaupa, nii saab masin vähem koormust korraga ja seeläbi on freesida kergem ning ohutum.

Freesiterad jagunevad kaheks: rullikuga ja ilma rullikuta. Fotodel on näha enimkasutatavaid terasi, oranzid on kvaliteetsed CMT terad.

Ilma rullikuta tera puhul peab kasutama piirajat. Piirajad on tavaliselt väikese toetuspinnaga, toetuspinna suurendamiseks on mõistlik kinnitada puidust klots piiraja külge. Kinnitamiseks on piirajal olemas kruviaugud.


Vaata lisaks

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi

Rustikaalne stiil – maakodu hubasus modernses võtmes

Loe edasi