Puit on imeilus mööbli materjal – stiilne, naturaalne ja silmale nauditav. Kuidas on aga lood puitmööbli hooldamisega? Kas ilu nõuab ohvreid? Kas täispuidust mööbli hooldus on väga keeruline ja ajakulukas? 

Tegelikult see nii ei ole. Puitu on vaja regulaarselt puhastada ja sellega heaperemehelikult ümber käia nii, nagu iga teise materjaliga. Lisaks on veel mõned iseärasused, mida puidu juures silmas pidada. 

Näiteks see, et puit on elav materjal ja seetõttu allub keskkonnale ning keskkonnamuutustele. Puit on küll tugev, aga mitte nii tugev kui kivi. Samas on tema eeliseks see, et kahjustuse korral on võimalik mõlgid, kriimustused ja praod välja lihvida ning ese uuesti viimistleda.

Kui teame puidu omadusi, oskame temaga ümber käia. Ja hästi hoitud puitmööbel kestab väga pikalt.

Kuidas hoolitseda puitmööbli eest nii, et sellest ise võimalikult kaua rõõmu tunda ja heas korras tulevastele põlvedele edasi pärandada – sellest käesolevas postituses juttu teemegi.

taispuitmoobli_hooldus
Täispuitmööbel tahab regulaarset hooldust ja stabiilseid keskkonnatingimusi.

Mida igapäevahoolduse juures silmas pidada?

1. Tolm on kergelt abrasiivne ning võib aja jooksul puitpinnal väikseid kriime tekitada. Seepärast võiks puitmööblilt tolmu pühkida vähemalt korra nädalas.

Puhastamiseks sobib ideaalselt mikrokiud või puuvillane lapp, mis on kergelt niiske. Ja lapi võid niiskeks teha täiesti tavalise veega – siis saad kindel olla, et ei kasuta puidule või viimistlusele sobimatuid aineid. Paljud puhastusvahendid sisaldavad silikooni, mis muudab puitpinna küll ilusaks-säravaks, aga pikapeale moodustab kihi, mis hoopis tõmbab tolmu ligi. Seega on kõige lollikindlam kasutada lihtsalt vett. Kui eelistad siiski puhastusvahendit, vali silikooni- ja vahavaba.

Ära kasuta märga lappi, sest liigne niiskus võib puitpinda kahjustada. Et mööblile kindlasti üleliigset niiskust ei jääks, võid pärast niiske lapiga pühkimist veel kuiva lapiga pinna üle tõmmata.

Pärast koristamist puhasta kindlasti lapp tolmust. Jälgi, et kasutad pühkimiseks alati puhast lappi! Tolmuse ja musta lapi kasutamine võib pikas perspektiivis puitpinda kahjustada. 

Pühkida soovitatakse ovaalsete liigutustega piki puusüüd (mustrit). 

2. Kui vesi või mõni muu vedelik lauale tilgub, loksub või ümber läheb, tuleks see koheselt ära pühkida. Kui vedelik puitpinnale pikemaks ajaks seisma jääb, võib ta ajapikku viimistlusest läbi imbuda ja pinnale valged laigud tekitada. Laikude tekkimisest ja eemaldamisest teeme allpool veel täpsemalt juttu.

puitlaud_veekahjustus
Veekahjustus puidust laual

Mida teha, et puitmööbel kestaks aastakümneid?

1. Laudlinad, kandikud, salvrätikud ja muud lauakatted aitavad igapäevase kasutamise käigus tekkida võivaid kriime ennetada ja vähendada.  

2. Kruuside, klaaside, taldrikute all kasuta (kuuma)alused. Kuum võib puitpinnale valged laigud jätta.

taispuitmoobli_hooldus_kasuta_aluseid
Kasuta kuumaaluseid

3. Kasuta vildist aluseid või pehmendusi lampide, vaaside ja muude dekoratiivsete vidinate all, et need puitpinda ära ei kriibiks.

4. Ka pikaaegne plastikust, nailonist ja kummist materjalide (nt elektroonikaseadmete) hoidmine puitpinnal võib seda kahjustada. Seega kasuta aluseid või pehmendusi.

5. Kui kirjutad puidust laual sõbrale sünnipäeva kaarti, pane midagi alla. Puit on pehme ja sinu kiri võib läbi paberi puitpinnale jääda.

taispuit_moobel_kirjutamine
Kui kirjutad, pane midagi alla

6. Puitmööblile ei sobi suur temperatuuri ja niiskuse kõikumine. Seega hoia puitmööbel eemal soojusallikatest nagu näiteks ahjud ja pliidid. 

Ideaalne kodune temperatuur puitmööbli jaoks on keskmiselt 21-22 kraadi ja niiskuse tase 40-60%. Tavaliselt ongi siseruumides just sellised puitmööblile sobilikud tingimused 🙂

7. Puitmööbli värvus võib pikalt päikese käes seistes muutuda. Kui jätta uus laualambiga diivanilaud päikese kätte seisma, siis mõne kuu pärast võid avastada, et lambi all olnud pind on hoopis teist värvi kui ülejäänud laud. Seega muuda aeg-ajalt asjade asukohta. Soovitav on puitmööblit varjus hoida.  

Päike muudab puidu värvi
Foto allikas: roomandboard.com

Kuidas vabaneda puitpinnale tekkinud kuuma- ja veekahjustustest? 

Kuumaalused ei ole lihtsalt mingid dekoratiivsed pisiasjad, mis võivad koju köögikapi sahtlipõhja ununeda. Puit ei ole vee- ega kuumakindel. Kui me kogemata kuuma või märja tassi otse täispuidust lauale unustame, võib juhtuda, et tassi alla tekib valge laik. See laik tekib siis, kui niiskus tungib viimistluse sisse ja tekitab sinna mikroskoopilised “taskud”. Valgetest laikudest vabanemiseks peab vabanema “taskutest”.

Kuidas seda teha?

Katsetatud on erinevaid variante, alates majoneesiga määrimisest kuni hambapastaga hõõrumiseni. Meetodi tõhusus oleneb kindlasti ka konkreetsest mööbliesemest – mis puit, milline viimistlus, kas valge laigu tekkimisest on kaua aega möödas jne.

Üks korduvalt katsetatud variantidest, mis enamus juhtudel töötab, on viimistlusse tunginud niiskus kuumaga – fööni või triikrauaga – välja aurutada. 

Vaata videost, kuidas triikrauaga puitpinnalt valged laigud välja “triikida”. Triikraual lülita sisse keskmine kuumus. Auru ära kasuta. Triigi läbi puuvillase lapi ja jälgi, et sa riidelappi kogemata laua külge ei kõrvetaks: 

https://www.youtube.com/watch?v=A5AjjkTDAPQ&t=156s

Kuidas vabaneda halvast lõhnast?

Kui puidust mööbliesemele on aja jooksul mingi imelik lõhn külge hakanud, oleneb lõhna eemaldamine puidu omadustest, kui tihe puit on, millist viimistlust kasutati ja mis on lõhna põhjustanud.

Näiteks kopituslõhna vastu võib proovida vanakooli meetodit –  äädika ja vee lahust. Sega üks osa vett ühe osa 5% äädikaga, tee puhas lapp lahusega niiskeks ning pühi mööbel sellega üle.

Suitsulõhna vastu võitlemiseks aitab sidruniõli.

Täispuitmööbli õlitamiseks võid kasutada äädika ja oliiviõli lahust

Täispuitmööblit õlita siis, kui see muutub tuhmiks või ebaühtlaseks. Õlitamisega ei tasu üle pingutada, sest liigne õlitamine võib tekitada puidu pinnale tolmu koguva kihi.

Puiduõli saad kerge vaevaga osta ehituspoest. Alternatiiv on kasutada isetehtud õli. Selleks sega kokku üks osa 5% äädikat ja kolm osa oliiviõli. Õli niisutab puitu ja äädikas puhastab. Segamiseks kasuta spreipudelit või mingit anumat, mida saab raputada. Pihusta lahus puhtale puuvillasele lapile ning hõõru sellega puitpinda piki puusüüd. Üleliigne õli eemalda kuiva puhta lapiga. Poleerimiseks kasuta mikrokuidlappi. Enne vahendi kasutamist testi seda mööblieseme vähemärgatavas kohas.


Vaata lisaks

Vaheseina ehitamine võib olla loov protsess

Loe edasi

Puit sisekujunduses – kuidas puitelemente nutikalt interjööris kasutada

Loe edasi

Mida tasuks teada tammepuidust mööbli kohta?

Loe edasi