Nii nagu igas valdkonnas, otsitakse ka mööblitööstuses ja -disainis üha uusi lahendusi, et pakkuda eriilmelist mööblit. Kuigi eritellimusmööbel annab juba päris palju mänguruumi, siis puit materjalina on siiski üsna kindlate limiitidega materjal. Selle ilmestamiseks on hakatud aina enam kasutama epoksiidvaiku, mis võimaldab luua täiesti ainulaadseid ja kordumatuid mööbliesemeid.
Mis asi see epoksiidvaik on?
Epoksiidvaiku on kasutatud juba 20. sajandi algusest, ent laiemalt sai see tuntuks 1940. aastatel. Teise maailmasõja ajal kasutati seda tihti metalli asendusena – selle kasutamine oli ökonoomne ning lihtsam ja kiirem kui metalli töötlemine. Epoksüvaigud on sünteetilised vaigud, mis tahkumisel muutuvad kõvaks ja säilitavad oma kuju. Epoksiidvaik koosneb vaigust ja kõvendist, mis kokkusegamisel tekitavad keemilise reaktsiooni muutudes kõvaks ja tahkeks. Vaigu ja kõvendi koguse suhe sõltub nii kasutatavatest toodetest kui ka käesolevast projektist.
Epoksiidvaike on erinevaid ning nende kasutusvõimalused varieeruvad ka kokkusegatud segust. Enamasti on epoksiidvaik värvitu ja täiesti läbipaistev, andes sellele mitmeid kasutusalasid. Seejuures on see materjal aga paindlik, sest värvi või tooni lisamiseks võib kasutada nii pulbrilisi värvipigmente, alkohoolset tinti, vedelaid värvikontsentraate kui ka airbrush värve. Küll aga ei tohi vaigu puhul kasutada vett sisaldavad värve, sest sellisel juhul ei pruugi vaik korralikult kõveneda ning sageli esineb ka muid defekte.
Kõik epoksiidvaigud ei ole loodud samaväärsena ning erinevateks otsatarveteks tuleb valida ka sobiv vaik. Kindlasti tuleks kasutada kvaliteetseid materjale, et tulemus oleks ootuspärane ja vastupidav. Vaigul on aga nö parim enne tähtaeg, sest aja möödudes see siiski taheneb ja üks hetk ei ole võimalik sellega enam tööd teha.
Epoksiidvaigu plussid
Epoksiidvaik on mööblimaterjalina hea täiendus puidule. See pole mitte lihtsalt väga efektne materjal, mis võimaldab uusi disainlahendusi, aga on ka pikaajaline lahendus. Epoksiidvaigul on mitmeid positiivseid omadusi:
- Epoksiidvaik on väga tugev, kui kõvastub ning kulumist esinev vähe ning harva.
- See on ka põrutuskindel ning ei ole ohtu, et põrutada saades puruneks kildudeks.
- Epoksiidvaik on võrdlemisi ilmastikukindel, enamasti kannatab UV-kiirgust ja ei kaota selle tõttu oma ilu. Kartma ei pea kriime või jäädavaid plekke, sest söövitada on seda raske.
- See nakkub hästi väga erinevate materjalidega võimaldades seda kombineerida nii puidu kui ka teiste mööbliks kasutatavate materjalidega.
- Kui epoksiidvaik on kvaliteetne ja sellega töö hoolas, siis ei ole ohtu, et see praguneks või oleks tuleohtlik.
- Epoksüvaik on ohutu ja kõvenenult ei kujuta tervisele mingit ohtu. Isegi kui epoksiidvaiguga laua taga iga päev ühiselt süüa.
Kuigi epoksüvaik on soodsam kui metalliga töötamine, siis ei ole tegemist siiski odava materjaliga, mille tõttu paljud kindlasti ei ole sellest kuulnud. Otsitakse ju enamasti siiski odavamaid lahendusi. Ent epoksiidvaigu puhul ei ole mõistlik kokku hoida, sest kvaliteetne toormaterjal tagab ka pikemaajalise tulemuse.
Epoksiidvaiguga töötamise meelespea
Epoksiidvaigul ja epoksiidvaigul on siiski vahe. Eduka projekti aluseks on kvaliteetne epoksiidvaik, mis on valitud lähtuvalt eseme iseloomust ning materjalidest, millega seda kombineeritakse. Jälgida tuleb ka valitud toote UV-kiirguse kindlust, sest kõik epoksiidvaigud UV-kiirgust ei talu, mille tõttu võib see päikese käes aja möödudes kollaseks muutuda.
Epoksiidvaigu puhul on tegemist siiski kemikaalidega. Sellest tulenevalt tuleb arvestada, et sellega töötamisel võib see eritada aineid, määrida ning kahjustada pindu. Sellega töötades tasuks kasutada isikukaitsevahendeid, et vältida allergiate ja lööbe tekelt. Soovitame vedela epoksüvaiguga töötades kasutada nii kaitseprille kui ka kindaid, tööd teha hästi ventileeritud ruumides ning ideaaljuhul kasutada ka filtriga respiraatorit. Kui kõvenenud epoksiidvaiku lihvida ja poleerida, siis tekkiv tolm on väga peen ja võib sattuda hingamisteedesse.
Kui epoksiidvaik on juba kõvenenud, siis sellega edasine töö on üsna limiteeritud. Vaigu eemaldamine on keeruline ning töös kasutatud muud materjalid võivad eemaldamisel kahjustada saada.
Mida epoksiidvaigust teha saab?
Epoksiidvaigu kasutamine on palju laiemalt levinud, kui me arvatagi oskaksime. Kuigi paljud pole sellest üldse midagi kuulnud, siis tegelikult kasutatakse seda näiteks põrandate katmiseks, kunstiprojektideks, mõningateks parandustöödeks, töötasapindade katmiseks, ehete valmistamiseks, erinevate toodete ja kujude valamiseks, mööbli ilmestamiseks, mudelite ehitamiseks ja isegi paatide pealiskihi katmiseks.
Madala viskoossusega ehk vedelamad vaigud on sobivamad töödeks, mis vajavad pikemat tööaega. Need ei tahku nii kiiresti, võimaldavad ka vormi valamist ning üldiselt just selliseid kasutatakse nii põrandate katmiseks kui mööbli valmistamiseks. Suure viskoossusega vaigud on aga katvamad, nendest on mugav valmistada ehteid ja dekoratiivesemeid, aga ka kasutada töötasapindade ja laudade katmiseks. Seejuures ei tohiks vaigukiht olla liiga paks.
Näiteid epoksiidvaiguga mööblist
Meiegi meistrid on epoksiidvaigu võlusid avastanud ja üha enam kliente soovib just epoksüvaiguga kombineeritud mööbliesemeid, sest garanteeritult teist sellist maailmas ei eksisteeri. Iga vaigu valamine on unikaalne ja täpselt samasugust tulemust korrata on väga raske. Juba vaigu värvimisel on raske saavutada üks-ühele sama tooni või valamisel sama mustrit.
Kui sul on soov saada endale täiesti unikaalne mööbliese, siis võta ühendust ja räägi meile oma ideest. Loome koos midagi erilist!